Product Details:
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Hair Removal |
| Laser Type | IPL |
| Color | White |
| Skin Type | Normal Skin |
| Voltage | 1200W (Elight) ; 800W (Laser) |
| Brand | Dr Glow |
Product Details:
| Laser Type | Diode/Q Switch Nd Yag Laser |
| Application Area | Skin Care Centres |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Pigmentation, Hair removal, Tattoo removal |
| Brand | Dr Glow |
| Color | White |
| Usage | for Hair Removal |
| Is It Portable | Portable |
Additional Information:
Product Details:
| Power | 800 W |
| Laser Type | IPL |
| Wavelength | 755 nm |
| Spot Size | 12x12 mm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Power | 800 W |
| Laser Type | IPL |
| Wavelength | 755 nm |
| Spot Size | 12x12 mm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Power | 100mW |
| Part Number | Diode/nd yag |
| Supply Voltage Range | 220V |
| Laser Type | Diode With Nd Yag Laser |
| Wavelength | 1064nm |
| Country of Origin | Made in India |
Benefits of Triple Wavelength Diode Laser:
In essence, a triple wavelength diode laser offers a comprehensive and versatile solution for laser hair removal, addressing the limitations of earlier single-wavelength systems by providing effective and safer treatments for a wider range of individuals.
Additional Information:
Product Details:
| Wavelength Type | Triple Wavelength |
| Power | 800W |
| Certification | CE Certified |
| Wavelength | 808 nm |
| Spot Size | 10x10 mm2 |
| Cooling Type | Semi-Conductor Cooling |
Benefits of Triple Wavelength Diode Laser:
In essence, a triple wavelength diode laser offers a comprehensive and versatile solution for laser hair removal, addressing the limitations of earlier single-wavelength systems by providing effective and safer treatments for a wider range of individuals.
Additional Information:
Product Details:
| Application Area | Skin Care Centres |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Hair removal, Skin rejuvenation, Tattoo removal, Pigmentation |
| Laser Type | Nd YAG |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Usage | for Tattoo Removal & Pigmentation, Tattoo studio, Skin center |
| Is It Portable | Non Portable |
| Brand | Dr Glow |
Additional Information:
Product Details:
| Laser Type | IPL |
| Machine Type | Floor Standing |
| Number of Wavelengths | Single |
| Brand | DrGlow |
| Material | ABS |
| Wavelength | 1064 nm |
| Power | 1200 W |
| Spot Size | 12x20 mm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Laser Type | Picosecond Q Switch Laser |
| Application Area | Hospital & Clinic |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Pigmentation, Tattoo removal, Skin rejuvenation |
| Frequency | 60W |
| Color | White |
| Usage | for Tattoo Removal & Pigmentation |
| Is It Portable | Non Portable |
| Brand | Dr Glow |
PICO Laser (Picosecond Laser):
Additional Information: