Product Details:
| Power | 1200 W |
| Laser Type | IPL |
| Brand | DrGlow |
| Wavelength | 755 nm |
| Spot Size | 12x20 mm2 |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Prepay Light Shots | Selectable and Management by USB joint built in the machine |
| Pulse Duration | 2~15 ms |
| RF Energy | 1~10 MHz (Bi-Polar) |
| Pulse Delay Time | 5~50 ms |
| Electrical Source | 220 V |
| Light Source | Intense Pulsed Light |
| Operative Interface | 8.4 TFT True Color LCD touch screen |
| Pulse Sequence | 1~15 pulses (adjustable) |
Note: Price Range may vary from Rs 25000 to Rs 700000 as per the product specifications.
Product Details:
| Laser Type | Q Switch Nd YAG |
| Wavelength | 1064+532+1320 |
| Pulse Energy | 800 mJ |
| Usage/Application | Professional |
| Electrical Requirements | Current |
| Material | ABS and Metal |
| Type | Yag Laser |
| Driven Type | Tattoo Removal |
| Brand | Dr Glow |
| Controller | Logic Boards |
| Diameter Of Spot | 3mm |
| Input Power | 220V |
| Model Name/Number | ND4/20-19 |
Additional Information:
Product Details:
| Application Area | Skin Care Centres |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Skin rejuvenation, Pigmentation, Tattoo removal |
| Laser Type | Q switched Nd YAG |
| Color | Grey |
| Usage | Clinic, for Tattoo Removal & Pigmentation, Skin center |
| Is It Portable | Non Portable |
| Brand | Dr Glow |
Dr Glow is the leading manufacturer of cosmetology machines, known for its excellent after sales service and outstanding support in terms of training on machine operations.
Dr Glows Tattoo Removal Machine is able to penetrate into deep layer of the skin, therefore, it is easily absorbed by blue, black and green color pigment. Therefore, it is suitable to treat the pigment disease in the dermal layer for example getting rid tattoos, eyebrow tattoos, nevus and pigmented disease.
Features:
Based on water cycle technology, therefore it can be directly used without preheating.
The micro computer control
Very precise & safe
Anti-statics
Anti-interference
The stable performance father touch panel
The temperature and water protection
The internal structure of modular design
Additional Information:
Product Details:
| Power | 1200 W |
| Laser Type | IPL |
| Wavelength | 1064 nm |
| Spot Size | 12x12 mm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Wavelength Type | Triple Wavelength |
| Power | 800W |
| Certification | CE Certified |
| Wavelength | 808 nm |
| Spot Size | 10x10 mm2 |
| Cooling Type | Semi-Conductor Cooling |
Benefits of Triple Wavelength Diode Laser:
In essence, a triple wavelength diode laser offers a comprehensive and versatile solution for laser hair removal, addressing the limitations of earlier single-wavelength systems by providing effective and safer treatments for a wider range of individuals.
Additional Information:
Product Details:
| Laser Type | Diode |
| Machine Type | Floor Standing |
| Number of Wavelengths | Triple |
| Wavelength Type | Triple Wavelength |
| Brand | DrGlow |
| Material | ABS |
| Certification | CE Certified |
| Cooling Type | Semi-Conductor Cooling |
| Power | 1200W |
| Wavelength | 808 nm |
| Spot Size | 10X40 mm2 |
| Pulse Width | 400 ms |
Benefits of Triple Wavelength Diode Laser:
In essence, a triple wavelength diode laser offers a comprehensive and versatile solution for laser hair removal, addressing the limitations of earlier single-wavelength systems by providing effective and safer treatments for a wider range of individuals.
Additional Information:
Product Details:
| Laser Type | Q switched Nd YAG |
| Application Area | Beauty Salon |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Tattoo removal, Pigmentation, Hair removal, Skin rejuvenation |
| Brand | Dr Glow |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Usage | for Tattoo Removal & Pigmentation |
| Is It Portable | Portable |
Additional Information:
Product Details:
| Laser Type | ipl |
| Machine Type | Portable/Moveable |
| Product Type | OPT hair removal |
| Also Provides | Laser Hair Removal |
| Application | Clinical Purpose, Beauty and cosmetology |
| Wavelength | 480nm/530nm/640nm |
| Usage/Application | Professional |
| Model Name/Number | IPX06 |
| Feature | Hair Removal,Skin rejuvenation,photo facial, pigmentation |
| Control Panel | With Control Panel |
| Driven Type | Electric |
Note: Price Range may vary from Rs 18000 to Rs 500000 as per the product specifications.
Additional Information:
Product Details:
| Laser power | 1000 W |
| Application | Tattoo removal, Hair removal |
| Wavelength | 1470 nm |
| Spot size | 4 mm |
| Laser Type | Diode Nd YAG |
| Pulse Energy | 800 mJ |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Usage | Clinic, Professional, Parlor |
| Driven Type | Electric |
| Handpiece connection | Fast Connected |
| Control Panel | Sensor and Control Panel |
The term "E Light Yag Laser" typically refers to a multi-technology aesthetic device that combines E-Light (IPL + RF) and Nd:YAG laser capabilities. Let's break down each component:
E-Light Technology (IPL + RF):
Nd:YAG Laser:
Additional Information:
Product Details:
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Motor Type | Single Motor |
| Usage | Clinical |
| Type | Microwave Therapy |
| Features | Automatic, Analog And Digital |
| Control Panel | With Control Panel |
| Driven Type | Electric |
Product Details:
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Dr Glow |
| Warranty | 1 Year |
| Color | White |
| Power | 40 W |
| Automatic Grade | Automatic |
| Style | Stationary |
| Feature | Acne Treatment, Face Lift, Skin Tightening |
Radiofrequency (RF) Machines:
Laser Machines:
Radiofrequency Microneedling Machines (Combination Therapy):
In summary, while you might hear the term "RF laser machine," it's more accurate to think of them as distinct technologies or combination devices like RF microneedling.
Additional Information:
Product Details:
| Motor Type | Double Motor |
| No.of Functions | 14 in 1 |
| Skin Type | All Type of Skin |
| Material | ABS |
| Treatment for | Exfoliation, Removes Dead Skin, Hydration, Cleansing |
| Power | 600 W |
| Color | White |
| Tornado Tip | Medium |
| Display Type | LCD with Touch Screen |
Dr Glow is the leading manufacturer of cosmetology machines, known for its excellent after sales service and outstanding support in terms of training on machine operations
Hydra Dermabrasion is a facial treatment using a patented device to deliver exfoliation, cleansing, extraction, and hydration to the face. This system uses a vortex swirling action to deliver hydration and to remove dead skin, dirt, debris, and impurities while cleaning and soothing your skin.
Specification/Additional Details
Additional Information: