Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application Area | Skin Care Centres |
| Laser power | 1000 W |
| Application | Skin rejuvenation, Tattoo removal, Pigmentation |
| Wavelength | 1064+532+1320 |
| Type | Picosure Laser |
| Driven Type | Current |
| Usage/Application | Professional |
| Laser Type | Long pulse Nd YAG |
| Frequency | 40W |
| Color | White |
| Spot Size | 6-10 mm |
| Usage | Clinic, Skin center, for Tattoo Removal & Pigmentation |
| Material | ABS |
| Brand | Dr Glow |
| Voltage | 50W |
| Is It Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Application Area | Skin Care Centres |
| Laser Type | Picosecond Nd Yag Laser |
| Laser power | 1000 W |
| Wavelength | 1320 nm |
| Application | Skin rejuvenation, Tattoo removal, Pigmentation |
| Pulse energy | 1000 mJ |
| Frequency | 40W |
| Color | White |
| Usage | for Tattoo Removal & Pigmentation, Skin center |
| Is It Portable | Portable |
| Operation mode | Q switched |
| Brand | Dr Glow |
Additional Information:
Product Details:
| Usage/Application | Professional |
| Electrical Requirements | Current |
| Material | ABS |
| Size | Portable |
| High Frequency Pulse | 40W |
| Brand | Dr Glow |
| Is It Portable | Yes |
| Input Voltage | 220V |
Additional Information: