Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No of cartridges | 7 Cartridges |
| Energy level | 4 J |
| Type | 3D, Slimming |
| Technique | Advance |
| Voltage | 220v |
| Display Type | Big Screen |
| Power | 40W |
| Weight | 35 to 40 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Export packaging |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 5 |
| Brand | Dr Glow |
| Features | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| Therapy frequency | 4MHz, 7MHz |
| Treatment Scope | Wrinkle removal, Skin lifting, Eyebrow lifting, Jowl lifting |
| 150000 | 150500 |
DrGlow is the leading technology and innovations experts in the cosmetology industry.Known for its excellent support and great after sales services.Our High-Intensity Focused Ultrasound (HIFU) directly delivers heat energy to the skin and subcutaneous tissue that can stimulate and renew the skin's collagen and thus consequently be improving the texture and reducing sagging of the skin. It literally achieves the results of a facelift or a body lifts without any invasive surgery or injections, moreover, an added bonus of this procedure is that there is no downtime. This technique can be applied to the face as well as the whole body, and also, it works equally well for people of all skin colors, in contrast to that of lasers and the intense pulse lights.
A HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound) face lifting machine is a non-invasive cosmetic device used for skin tightening and facial rejuvenation. It utilizes focused ultrasound energy to target the deep layers of the skin, specifically the SMAS (Superficial Musculoaponeurotic System) layer, which is the same layer surgeons tighten during a surgical facelift.
Here's a more detailed description:
How it Works:
What is unique about HIFU treatment?
HIFU treatment is the only non- invasive treatment that can specifically target the deep foundation below the skin that is addressed in cosmetic surgery without cutting or disrupting the surface of the skin.
|
Additional Information: